Gejša
Přepásané kimono, bílá tvář, malá ústa a vyčesaný drdol. Řeč je samozřejmě o japonských společnicích, gejšách. Tyto ženy vůbec nemají lehký život. Na Západě jsou označované za prostitutky. Již od tří let se vzdělávají ve zpěvu, tanci a hře na hudební nástroj. Každý týden chodí ke kadeřníkovi, který jim do vlasů maže horký vosk, aby drdoly vydržely, a ani v noci si neodpočinou, jelikož si musí kvůli účesu hlavu podpírat dřevěným hranolem. Navíc jejich zastoupení ve společnosti pomalu mizí.
Suši
Dělá-li se Vám zle ze syrového masa nebo neumíte jíst hůlkami, i přesto můžete zavítat do japonské restaurace. Nejtypičtější ingrediencí pro přípravu suši sice je syrový losos, ale objednat si můžete i uzeného nebo zvolit bezmasou alternativu třeba s avokádem. A pokud by Vám nechutnala mořská řasa, pálivá chuť wasabi ji určitě přebije.
Origami
Pro někoho způsob meditace, pro druhého důvod k rozčílení. Ne každé lidské prstíky jsou stvořené pro origami, tedy papírovou skládačku. Některé výtvory se totiž pyšní velikostí jen několika málo milimetrů, jiné naopak dosahují nebývalé složitosti. Výsledek však stojí zato. No řekněte, kdo by nechtěl své milované osobě umět složit květinu z papíru?
Samuraj
Zájem o historii samurajů vzrostl především s filmem „Poslední samuraj“. Většina z nás tedy ví, že se jednalo o vycvičené bojovníky, kteří raději čestně zemřeli v boji, než aby byli vzati do zajetí. Málokdo už ale ví, že jejich velkými protivníky byli ninjové, původně vesničané, kteří toužili po svobodě. Takový ninja dokázal tedy využít své obratnosti a všeho, co měl po ruce, a v boji se mohl měřit i s tak výborným bojovníkem, jako byl samuraj
Sakura
V případě, že si potřebujete pročistit hlavu, sedněte si pod sakurový strom a pozorujte jeho květy. Podle japonské tradice tento zvyk pomáhá pročistit mysl. Něco na tom asi bude, jelikož se tím řídili i japonští umělci, kteří posléze dosáhli se svým dílem nebývalého úspěchu.
Mezi další symboly Japonska patří také mimo jiné zápasníci sumo, čaj a chrámy.