Virtuálních měn je ve světě více druhů, nejznámější z nich je Bitcoin, který se velkému zájmu těší již téměř deset let, od roku 2009.
Jižní Korea reálně zvažuje nad tím, jak získat příjem do státní pokladny právě u transakcí s virtuální měnou, dosud totiž žádný daňový zákon v zemi uplatněn v tomto směru nebyl. Přitom se jedná o obchodní záležitosti, jejichž finanční objemy rostou do milionů dolarů. Denní obchodní index se tu údajně dá přirovnat k obratu menší společnosti Kosdaq.
Hodnota virtuálních mincí se neustále mění
Na problémy v této asijské prosperující ekonomice upozornila i společnost NH Investment & Securities a přirovnala situaci v zemi ke stádu, které se kamsi žene za svým idolem – virtuálními mincemi. Například Bitcoiny tu podobně jako v Japonsku lákají řadu investorů, mezi nimiž je velké procento mladých lidí, zejména žen na mateřských dovolených, lidí v domácnosti a studentů vysokých škol. Virtuální měna také není ničím kryta, jedná se o samostatný svět ve světě, vklady nejsou ničím pojištěny a obchodování s nimi se rovná v řadě případů hazardnímu sázení na koňské dostihy. O jak závažný problém se v Jižní Koreji jedná, prokazuje celá jedna pětina na trhu s kryptoměnami, která probíhá právě zde.
Kurzy virtuální měny jsou doslova jako na hodinovém kyvadle a na kterou stranu jeho závaží přepadne, závisí na mnoha faktorech. Koncem roku 2017 se Bitcoin pohyboval v kurzu zhruba 950 amerických dolarů za jednu virtuální minci, v polovině ledna roku následujícího se již vyhoupl na více než desetinásobek. Jak se ukázalo, tehdy byl prodej Bitcoinů velmi výhodný vzhledem k tomu, že od té doby jeho hodnota zatím stále klesá, a na počátku dubna 2018 se neočekává žádný razantní vzestup. U této měny ale nikdo nedokáže stoprocentně odhadnout, jak se její hodnota bude v závislosti na čase vyvíjet.